Umělci

Informace

Seznam děl umělce Hoffmeister Adolf

(*15.8.1902 - †24.7.1973) - český výtvarný umělec, spisovatel, publicista a kulturní pracovník Jediný výtvarný dokument - karikatura - o schůzce proslulých pátečníků K. Čapka pochází od A. Hoffmeistera, který se schůzek zúčastňoval, než mu to KSČ
(*15.8.1902 - †24.7.1973) - český výtvarný umělec, spisovatel, publicista a kulturní pracovník
Jediný výtvarný dokument - karikatura - o schůzce proslulých pátečníků K. Čapka pochází od A. Hoffmeistera, který se schůzek zúčastňoval, než mu to KSČ zakázala. Tento absolvent práv (1925) byl všechno jiného než advokátní koncipient a advokát, což bylo jeho oficiální povolání. V roce 1920 stál u zrodu Devětsilu, od roku 1927 byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes, spolupracoval s Osvobozeným divadlem J. Voskovce, J. Wericha a J. Ježka, s divadlem E. F. Buriana, byl redaktor Lidových novin, kreslíř do mnoha časopisů, autor próz, dramat a cestopisů, významný český karikaturista slavných domácích i zahraničních osobností, autor koláží. V pražských kulturních kruzích patřil na jasnou levici.
Znal jazyky a mnoho cestoval, ale když v roce 1939 odjížděl do Paříže, byl to útěk před nacismem. Po mnoha dobrodružstvích se roku 1941 dostal do USA, kde znovu spolupracoval se slavnou trojicí z Osvobozeného divadla a podílel se na exilové práci. Po válce - jako mnoho jiných levicových intelektuálů - se stal ministerským úředníkem (na ministerstvu zahraničních věcí řídil kulturní styky se zahraničím) - kulturně politicky pracoval ve prospěch KSČ a po "vítězném" únoru se stal čs. velvyslancem v Paříži (1948-51). Po návratu byl profesorem na VŠUP (1954-56 rektor) a dále působil jako esejista, ilustrátor a karikaturista. Předválečný levicový umělec patřil k předním kulturním osobnostem prvních 20 let komunistického režimu, na rozdíl od většiny však mohl režimu sloužit jako výkladní skříň.
Přátelství jej pojilo nejen s J. Werichem, s nímž se často stýkal, ale i s J. Trnkou. Na rozdíl od Wericha se už naštěstí nedožil odpudivé manifestace kulturních pracovníků proti Chartě 77 v Národním divadle. Posmrtně mu vyšla zajímavá vzpomínková kniha Podoby a předobrazy (1988). Jeho synem je filmový dokumentarista Martin Hoffmeister.

In: KDO BYL KDO v našich dějinách ve 20. století

Zobrazit
na stránku
Zobrazeno 1 – 12 z 120 položek
Zobrazeno 1 – 12 z 120 položek