Umělci

Informace

Seznam děl umělce Effel Jean

(*12.2.1908 - †11.10.1982) vlastním jménem Francois Lejeune, francouzský kreslíř a karikaturista. Autor kreseb a karikatur pro l'Humanité a jiný tisk, plakátů, ilustrací (La Fontaine) a cyklů kreseb Stvoření světa a Stvoření člověka zfilmovaných v České
(*12.2.1908 - †11.10.1982) vlastním jménem Francois Lejeune, francouzský kreslíř a karikaturista. Autor kreseb a karikatur pro l'Humanité a jiný tisk, plakátů, ilustrací (La Fontaine) a cyklů kreseb Stvoření světa a Stvoření člověka zfilmovaných v České republice (režie E. Hofman). Byl předsedou Společnosti francouzsko-československého přátelství.
In: http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/19471-effel

* * * * *
François Lejeune, who used the pseudonym Effel, after his initials, was born in Paris in 1908 as the son of a merchant and a teacher of German. He studied art, music and philosophy in Paris, stayed in England for a while and served with the Hussars. His father wanted him to take over the business, but Jean Effel decided to become a professional artist. After trying to become a playwright and a painter, he started offering his illustrations to various French magazines. Soon he was one of the most sought after illustrators in France.
Jean Effel's most important works are a collection of anti-fascist caricatures (1935), the children's fairytale Turelune le Cornepipeux (1944) and the series La Création du Monde ('The Creation of the World'), which started in 1945. These cartoons were published in five books: Le Ciel et la Terre, Les Plantes et Animaux, L'Homme, La Femme and Le Roman d'Adam et Eve. In 1953, he created 'When Animals Still Talked'.
Jean Effel received the International Lenin Peace Prize in 1968.
Jean Effel was a versatile artist, who made cartoons, posters and pamphlets. His optimistic and sympathetic style has made him one of the greatest illustrators of France. Jean Effel died in Paris in 1982.
In: http://www.answers.com/topic/jean-effel

* * * * *
Jean Effel
Robert Tamchyna 11.10.2000
Jean Effel: Kresba je jako písmo - každé písmo vyjadřuje myšlenku, duševní stav. Moje zaměstnání - novinová kresba - je vlastně literární žánr, který má blízko k pamfletu a básni. Když mám ke kresbě pět slov a mohu jedno vypustit, tak to považuju za své velké vítězství.
Jean Effel o přátelství s režisérem Eduardem Hofmanem. Jestli se někdy podívám do tváře Nejvyššího, chtěl bych, aby se na mě usmíval pod vousy a byl spravedlivý jako Pánbůh Františka Smolíka z Čapkových povídek - v zahradnické zástěře, jistě mi poradí, kde je ta moje ztracená zakutálená kulička. Chtěl bych potkat takového dobrotivého dědečka jako ing. Prokop na závěr Čapkova Krakatitu a protože jsem asi hodně neskromný, přál bych si, aby kulisy toho, co je pro mě přichystáno - ať už v pekle a nebo v ráji - namaloval právě karikaturista Jean Effel (12.2.1908 - 11.10.1982).
Stvoření světa Vzpomínáte si na Effelova trochu rozpačitého Adama, laskavého Boha, rozpustilé čertíky a taky na tři učenlivé anděly? Všechny příběhy Effelova Stvoření světa ožily v roce 1957 ve filmu režiséra Eduarda Hofmana s veršovaným komentářem, který pro Jana Wericha napsal Adolf Hoffmeister. Obrázkový knižní seriál o stvoření světa, oživlé biblické motivy Jeana Effela jsou zřejmě nejznámější a to nejen u nás doma - v Československu, které měl Jean Effel osobně tolik rád. Byl dlouholetým předsedou Francouzsko - československé společnosti a vzpomínal, že Československo poprvé viděl ještě jako dítě v podobě růžové nudličky na mapě Evropy. Bylo po první světové válce a mapa Evropy se najednou změnila. Vrtalo mi to hlavou, jak se může změnit zeměpis, copak někdo ukradl kus zeměkoule? Tatínek mi ale vysvětlil, že dřív než bylo Rakousko, existovalo už dávno před tím České království...
Jean Effel - Československo, můj druhý domov
Sám sebe označoval Jean Effel nejčastěji za novináře, který je víc třeba i politickým komentátorem než publicistou. Karikatura, aby ji lidé pochopili, aby neubližovala, říkal, musí být pravdivá, ale taky elegantní. Teprve potom takové karikatuře člověk uvěří. Vedle toho byly kresby Jeana Effela ještě navíc jednoduché, snadno pochopitelné a tím taky velice sdělné a člověku blízké. S Jeanem Effelem jste se mohli stejně tak dobře smát, jako přemýšlet. Na jeho obrázcích vedle trochu kudrlinkového podpisu najdete často až úplně dole v rohu malou sedmikrásku, jednoduchý symbol laskavého pohledu na svět. Před osmnácti lety zemřel v Paříži Francois Lejeune - inicály jeho jména F.L. (ef el) vytvořily umělecký pseudonym Jeana Effela: výtvarníka a karikaturisty; muže, který byl - alespoň na obrázcích - stvořitelem Boha.
In: http://www.rozhlas.cz/historie/vyroci/_zprava/8200



Signatury



Signatura 1 Jean Effel
Zobrazit
na stránku
Zobrazeno 1 – 12 z 327 položek
Zobrazeno 1 – 12 z 327 položek