Umělci

Informace

Seznam děl umělce Havelka Roman

Roman Havelka (30. dubna 1877, Jemnice – 20. června 1950, Znojmo) byl český akademický malíř. Roman Havelka pochází z síťařské rodiny z Jemnice. V osmi letech se s rodiči a sourozenci odstěhoval do Jihlavy. Tady navštěvoval německou měšťanku a našel zde
Roman Havelka (30. dubna 1877, Jemnice – 20. června 1950, Znojmo) byl český akademický malíř.
Roman Havelka pochází z síťařské rodiny z Jemnice. V osmi letech se s rodiči a sourozenci odstěhoval do Jihlavy. Tady navštěvoval německou měšťanku a našel zde prvního velkého příznivce svého talentu – učitele J. Haklera. Studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové u Stanislava Suchardy a Felixe Jeneweina, později přešel na Akademii výtvarných umění v Praze k Juliu Mařákovi a Antonínu Slavíčkovi, aby absolvoval u Rudolfa z Ottenfeldu. Studia dovršil pobytem v Drážďanech a Mnichově. Na stipendijních cestách poznal Itálii, Bosnu a Hercegovinu.
Již jako studentovi mu učarovaly krajiny Podyjí, jejichž kouzlo mu pomohl objevit starší a již velmi uznávaný kolega F.B. Zvěřina. On zase o mnoho let později pomohl nalézt cestu k umění Janu Jůzovi. Vystavovat začal od roku 1900 a sklízel mimořádné úspěchy, když hned v roce následujícím obdržel Hlávkovo stipendium. Dokázal vidět a spodobnit přírodu, tak že přesně vystihovala náladu krajiny. Vycházel z krajinářství Julia Mařáka. Jako malíř se věnoval i organizátorské spolkové práci a od roku 1923 byl předsedou Sdružení výtvarných umělců moravských, jejichž čestným předsedou byl až do své smrti.
Vystavoval i v zahraničí, např. ve Vídni, Londýně, Berlíně. Díky výborně zvládnuté kresbě patřil i k významným ilustrátorům, například se podílel na ilustrování díla Augusta Sedláčka Hrady a zámky české.
Roman Havelka zemřel na své poslední návštěvě Podyjí na zápal plic 20. června 1950 ve Znojmě. Jeho dílo bylo prezentováno na sedmi desítkách výstav a čítá přes tři tisíce obrazů. Úctu k umělci vyjadřují i názvy ulic například v Jihlavě a ve Znojmě.
In: http://cs.wikipedia.org/wiki/Roman_Havelka

Zobrazit
Zobrazeno 1 – 2 z 2 položek
Zobrazeno 1 – 2 z 2 položek