Umělci

Informace

Seznam děl umělce Panuška Jaroslav

Narodil se 3. března 1872 v Hořovicích. Jeho otec ing. František Panuška byl geometr. Již v útlém mládí byla u něho patrná touha po tužce. Když mu bylo osm let, pustil se do prvního akvarelu a v deseti letech tajně odjel malovat na Karlštejn. Po absolvov
Narodil se 3. března 1872 v Hořovicích. Jeho otec ing. František Panuška byl geometr. Již v útlém mládí byla u něho patrná touha po tužce. Když mu bylo osm let, pustil se do prvního akvarelu a v deseti letech tajně odjel malovat na Karlštejn. Po absolvování obecné školy studuje Panuška na nižším gymnasiu v Praze na Smíchově, kam se přestěhovali z Hořovic.
V roce 1889 byl přijat na Malířskou akademii v Praze, kde s několikerým přerušením studoval nejprve u prof. Maxmiliána Pirnera a poté u krajináře prof. Julia Mařáka, kde roku 1896 studium končí.
Po absolvování akademie maluje na mnoha místech v Čechách, mj. v Pojizeří, na Sedlčansku, Berounsku, Příbramsku a v Jižních Čechách, několikrát navštívil i Balkán. Roku 1906 posílá do Londýna na výstavu obraz „Pohled na Jindřichův Hradec“. V roce 1910 vystavuje v Městském průmyslovém muzeu v Hradci Králové (102 obrazy). Vedle malby se věnoval i knižní ilustraci s fantaskními, strašidelnými a pohádkovými motivy, zajímaly ho staré hrady a výjevy s pravěku. Byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes a Jednoty výtvarných umělců.
V okolí Lipnice nad Sázavou maloval již v roce 1908 a tam také roku 1921 přivedl spisovatele Jaroslava Haška. K jeho přátelům patřil i spisovatel Zdeněk Matěj Kuděj. Roku 1923 zakoupil Panuška pozemek v Kochánově u Světlé nad Sázavou a začal na něm stavět jednopatrový srub s ateliérem. V roce 1926 vystavuje v Rubešově galerii v Praze svůj monumentální obraz Vítězství husitů nad křižáky na Běhání. V tomtéž roce se v Kochánově usadil s rodinou natrvalo a maloval především hrad Lipnici, vrch Melechov a motivy z okolí. Nejraději prý ztvárňoval prastarý dub rostoucí přímo před jeho srubem, který dnes nese jeho jméno.
Roku 1955 byl jmenován zasloužilým umělcem. Zemřel 1. srpna 1958 v Kochánově u Světlé nad Sázavou, pochován je na světelském hřbitově. Malířské tvorbě se věnovali i Panuškovi synové Jaroslav a Vladislav.[1]
In: http://cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_Panu%C5%A1ka

Fotografie

Foto 2 Jaroslav Panuška

Zobrazit
na stránku
Zobrazeno 1 – 12 z 14 položek
Zobrazeno 1 – 12 z 14 položek